Корисні статті

Як знизити ризик народження дитини з розщепленням хребта

Розщеплення хребта – захворювання, що супроводжується неповним закриттям нервової трубки — ембріональної структури, з якої згодом утворюється спинний та головний мозок. Неповне закриття нервової трубки веде до дефектів спинного мозку й кісток хребта та розвитку ускладнень.

Основні види та симптоми захворювання

Розщеплення хребта поділяють на:

  1. Мієломенінгоцеле, при якому спинний мозок та його оболонки виходять через відкритий дефект у хребті. Іноді мішечок, що утворився, залишається під шкірою, іноді тканина мозку і нервові коріння виступають назовні. Це найважча форма, на її долю приходиться до 75% всіх випадків розщеплення хребта. Зустрічається в одного з кожних 800 новонароджених. Тяжкість порушень залежить від місця дефекту, виду та розміру випинання. Серед найчастіших проявів — проблеми із сечовипусканням та травленням, гідроцефалія, параліч нижніх кінцівок, проблеми з координацією, біль у ногах, алергія на латекс, сколіоз, втрата чутливості в галузі ануса та геніталій.
  2. Менінгоцеле. Супроводжується випинанням оболонок спинного мозку через відкритий дефект у хребті та утворенням мішка, що містить ліквор. Нервових елементів у лікворі немає. Спинний мозок та нервові закінчення здебільшого розвинені нормально або мають зовсім невеликі дефекти. Зустрічається у одного із 5000 новонароджених. Серед основних симптомів — гідроцефалія з вираженим головним болем, блюванням, нетриманням сечі. У хворого можуть спостерігатися спастична слабкість рук та ніг, судоми, проблеми із зором та роботою м’язів, затримка розвитку психіки.
  3. Приховане розщеплення хребта. Характеризується невеликим внутрішнім дефектом чи щілиною у хребцях. Кістки покриті шкірою, іноді на ній є волосяна лінія, пляма або невелика опуклість. У багатьох випадках ця форма довгий час ніяк не проявляє себе. Іноді дитину чи дорослого можуть турбувати біль у спині, слабкість у ногах. Дуже рідко наблюдаються порушення сечовипускання.
Види розщеплення хребта

Різновиди розщеплення хребта

До частих симптомів розщеплення хребта також відносять:

  • невеликий зріст,
  • схильність до ожиріння,
  • передчасне статеве дозрівання,
  • вивихи стегна,
  • деформації стоп,
  • контрактури колінних та кульшових суглобів,
  • остеопороз та пов’язані з ним переломи,
  • сексуальна дисфункція та фертильність,
  • часті депресії,
  • порушення уваги та зорового сприйняття.

Діагностика та лікування

Наявність розщеплення у плода може показати детальне УЗД, яке проводиться на 14-16 тижні вагітності або аналіз на альфа-протеїн (АФП) у сироватці крові вагітної, який здається через 16-18 тижнів після запліднення. При виявленні патології пологи ведуть шляхом кесаревого розтину у багатопрофільних перинатальних центрах.

Дітей з відкритими дефектами у перші дві доби після народження чекає операція із закриття. За наявності тяжких патологій лікування починають відразу. У більшості випадків потрібні зусилля фахівців з кількох дисциплін: нейрохірургів, неврологів, урологів, ортопедів, педіатрів, психіатрів та психологів. Велика увага приділяється реабілітації.

Профілактика

Вважається, що до патології розвитку наводить поєднання генетичних та зовнішніх факторів. За наявності у одного з батьків розщеплення хребта ймовірність появи дитини з такою патологією становить 4%. Така ж ймовірність появи другої хворої дитини, якщо у пари вже є малюк із розщепленням.

Якщо ми ніяк не можемо запобігти мутації генів, то знизити ризик розвитку дефекту допоможе:

  • контроль рівня фолієвої кислоти під час вагітності;
  • заміна під час вагітності ліків на основі вальпроєвої кислоти та цитостатиків на більш безпечні аналоги;
  • нормалізація ваги, уникнення переїдання;
  • контроль рівня глюкози при цукровому діабеті;
  • відмова від алкоголю хоча б за місяць до зачаття.

Нагадаємо, що фолієва кислота знаходиться в цитрусових, борошні грубого помелу, овочах з листям — капусті, салаті, броколі, шпинаті, броколі. При нестачі фолієвої кислоти у вагітної прийом таблетованих препаратів обов’язковий.

Автор: Ольга Михайлова